top of page
Szukaj

Chemia międzygatunkowa

Zaktualizowano: 27 maj 2019Kiedy ludzie nazywają ich psy swoimi dziećmi, coś w tym jest - przynajmniej na poziomie neurochemicznym.

Psy patrzące w oczy na swoich właścicieli doświadczają skoku poziomu oksytocyny nazywanej "hormonem miłości". Co ciekawe, u ich ich właścicieli poziom oksytocyny również rośnie. Taki sam wzrost poziomu oksytocyny pojawia się, gdy mama patrzy na swoje dziecko, zwłaszcza podczas karmienia piersią. Tworzenie więzi między rodzicem a dziećmi to podstawowa funkcja oksytocyny (również w świecie zwierząt).

Ponieważ psy nie wykorzystują kontaktu wzrokowego jako cementowania więzi z innymi psami (dominujące psy patrzą na te niżej w hierarchii i na szczenięta, a te odwracają wzrok), psy prawdopodobnie nabyły ten sposób unikalnego budowania więzi z człowiekiem we wczesnych fazach udomowienia i to pomogło im uzyskać status przyjaciela człowieka. Ludzie używają spojrzenia do budowania więzi międzyludzkich i są bardzo wrażliwi na kontakt wzrokowy, psy nawiązujące kontakt wzrokowy z ludźmi mogły więc uzyskiwać od nich więcej korzyści.

W badaniach sprawdzających ten efekt mierzono poziom oksytocyny u psów i ich właścicieli przed i po spędzeniu 30 minut razem. Po czasie spędzonym razem z psami, podczas którego opiekunowie patrzyli na psy, głaskali je i mówili do nich, poziom oksytocyny w moczu psów znacząco wzrósł. Co więcej, poziom oksytocyny wzrósł też u ludzi. W podobnych eksperymentach z wilkami, naukowcy nie znaleźli takiego międzygatunkowego sprzężenia zwrotnego - choć badano wilki w interakcji z ludźmi, którzy je wychowywali od szczeniąt. (Kikusui, Azabu University, 2015). W innym eksperymencie, naukowcy aplikowali oksytocynę w aerozolu do nosa psów. Okazało się, że po takim zabiegu suki dłużej patrzyły potem na swoich właścicieli później, a to skutkowało wzrostem oksytocyny zarówno u psów jak i ludzi. Naukowcy odkryli, że oprócz wzrostu poziomu oksytocyny u ludzi, pod wpływem kontaktu z psem obniża się ciśnienie krwi, a także następuje wzrost poziomu całej gamy hormonów, w tym beta-endorfin (związane z odczuwaniem euforii i bólu), prolaktyny (związanej z zachowaniami rodzicielskimi), fenyloetyloaminy (wzrasta przy znalezieniu partnera), i dopaminy (związanej z odczuwaniem przyjemności). (Odendaal, University of Pretoria, Nagasawa, Azabu University, 2013).

Psom udaje się skłonić nas do nawiązania z nimi emocjonalnej relacji, jakie nawiązujemy z bliskimi sobie ludźmi!

 

Miho Nagasawa, Shouhei Mitsui, Shiori En, Nobuyo Ohtani, Mitsuaki Ohta, Yasuo Sakuma, Tatsushi

Onaka, Kazutaka Mogi, Takefumi Kikusui, Oxytocin-gaze positive loop and the coevolution of human-dog bonds, Science 2015, Vol. 348 (6232), 333-336


30 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page