top of page
Szukaj

Pies w czasie burzy

Zaktualizowano: 22 sie 2019Nadszedł okres burzowy i wiele osób ma problem z przestraszonym, a nawet spanikowanym psem. Jak się zachować w sytuacji, gdy pies boi się burzy? Czy można mu jakoś pomóc?

Zapewnij mu schronienie.

Nie zabieraj go w czasie burzy czy fajerwerków na zwykły spacer, pozwól mu schować się w domu. Wpuść go do domu jeśli jest w ogrodzie. Zamaskuj burzę - zasłoń okna, włącz muzykę, aby burza była mniej słyszalna i widoczna. Stwórz dla psa kryjówkę w domu - wpuść do pokoju bez okien, przykryj stół kocem i pozwól mu się tam schować, pozwól mu schować się pod jakimś przykryciem.

Bądź razem z nim.

Wiele słyszy się o tym, że nie należy pocieszać psa, kiedy się boi. Niektórzy trenerzy psów twierdzą, że w ten sposób wzmacniamy lękowe zachowania i uczymy przez to psa reakcji lękowych. Nic bardziej mylnego. Strach psa jest emocją, nie zachowaniem. Jeśli w sytuacji, kiedy pies się czegoś boi ukarzemy go, to przecież nie przestanie się bać. Są tylko dwa sposoby, by podnieść poziom strachu psa - albo go przestraszyć, albo samemu zacząć się bać. Jeśli sami będąc spokojni będziemy uspakajać psa, nie zacznie bać się bardziej. Kiedy pies się boi, powinien dostać wsparcie emocjonalne od opiekuna. Powinniśmy pokazać psu, że jesteśmy spokojni i postarać się go uspokoić - pogłaskać, mówić spokojnym głosem.


Nic na siłę - jeśli pies poszukuje twojego wsparcia, daj mu je, ale jeśli woli być sam, pozwól mu na to.

Uważamy jednak, żeby nie wzmacniać niechcący niepożądanych zachowań - niespokojnego chodzenia, skomlenia, szczekania, itp. Lepiej poprosić żeby się położył w stworzonej przez nas kryjówce i tam dać mu wsparcie emocjonalne.

Jeśli pies nie jest ekstremalnie zestresowany burzą czy fajerwerkami, a jedynie zaniepokojony, może uda się odwrócić jego uwagę jedzeniem. Przygotuj smakołyki. Może uda się zagrać w grę poszukiwania smakołyków zawiniętych w coś? (Pies, który włącza nos wyłącza w dużej mierze słuch i wzrok i uspakaja się).

Poszukaj psiego towarzystwa. Jeśli znasz jakiegoś super spokojnego, doświadczonego psa, który nie przejmuje się burzą, jego towarzystwo może pomóc. Nawet lepiej, jeśli to będzie więcej niż jeden pies. Ale uwaga, jeśli pies nie będzie w 100% spokojny, może zarazić się niepokojem.

Poszukaj pomocy u weterynarza.

Jeśli pies jest na prawdę przerażony i reaguje na burzę badzo gwałtownie, warto sięgnąć po pomoc farmaceutyczną. Na rynku są dostępne skuteczne środki uspakajające, które pomogą psu się uspokoić.

Uwaga jednak na środki (sedalin), które sprawiają, że pies się nie rusza, ale nie obniżają poziomu niepokoju. Z pozoru wydaje się, że działają, a pies jest tak przerażony jak był, a nawet bardziej.


Strach przed burza, fajerwerkami, nagłymi głośnymi dźwiękami jest zupełnie naturalny - tak jak naturalny byłby nasz strach przed wybuchami. Naszym obowiązkiem jako opiekunów jest starać się uspokoić psa i pomóc mu w takiej sytuacji.


 

Tu trochę więcej i po angielsku na temat podobnego tematu - fajerwerków. Znajdziecie tu nieco informacji na temat zalecanych i niezalecanych środków farmakologicznych. https://blogs.scientificamerican.com/dog-spies/good-and-bad-ways-to-help-a-dog-afraid-of-fireworks/

39 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page