top of page
Szukaj

Psy nas obserwują

Zaktualizowano: 27 maj 2019Nie dość, że psy nas obserwują, to jeszcze zapamiętują co robimy nawet, kiedy o to nie prosimy.

Psy potrafią uczyć się przez naśladowanie i to nie tylko innych psów, ale także ludzkich działań. Caludia Fugazza z Uniwersytetu w Budapeszcie opracowała nowatorską metodę treningu (do-as i-do), podczas którego psy naśladują ludzkie działania.


Do niedawna uważano, że taki sposób uczenia się jest dostępny jedynie dla naczelnych. Okazuje się jednak, że psy nie tylko potrafią zrozumieć i zapamiętać, co robimy, ale - przy odpowiednim treningu - to powtórzyć.Nowe badania pokazują, że psy pamiętają nasze działania nawet, jeśli nie miały one dla nich żadnego szczególnego znaczenia w momencie kiedy się wydarzały. Badania dotyczyły pamięci epizodycznej psów, która pozwala na zapamiętywanie konkretnych zdarzeń i odtwarzanie ich w późniejszym momencie. Wiadomo, że ludzie posługują się pamięcią epizodyczną, teraz okazało się, że psy też potrafią to robić. (Fugazza, Pogany, Miklósi, University in Budapest, 2016)

Aby stwierdzić, czy psy posługują się pamięcią epizodyczną, badacze musieli wykazać, że psy pamiętają i potrafią odtworzyć zdarzenie z przeszłości, nawet gdy nie spodziewają się nagrody. Najpierw przeszkolono siedemnaście psów tak, aby potrafiły naśladować ludzkie działania (technika "do-as-I-do"). W kolejnej rundzie szkolenia, psy zostały przeszkolone tak, aby leżeć po obejrzeniu ludzkiego działania, bez względu na to, jakie to było działanie - np. chwytanie torebki, czy dotykanie parasola.

Psy stale nas obserwują i pamiętają rzeczy które robimy nawet, jeśli to ich bezpośrednio nie dotyczy.

Po tym jak psy nauczyły się leżeć, naukowcy zaskoczyli je komendą "Do It!". Mimo, że psy jej się nie spodziewały obserwując działania ludzi i nie miały powodów, by je zapamiętywać, były w stanie powtórzyć to, co widziały wcześniej.

Wyniki pokazują, że psy pamiętają ludzkie działania niezależnie od tego, czy są one dla nich przydatne, czy nie.

 

Claudia Fugazza, Ádám Miklósi, Should old dog trainers learn new tricks? The efficiency of the Do as I do method and shaping/clicker training method to train dogs, Applied Animal Behaviour Science, 2014, Vol. 153, 53-61

Claudia Fugazza, Ákos Pogány, Ádám Miklósi, Recall of others’ actions after incidental encoding reveals episodic-like memory in dogs, Current Biology, 2016, Vol 26(23), 3209-3213

48 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page