top of page
Szukaj

Psy nas rozumieją

Zaktualizowano: 27 maj 2019Już dawno stwierdzono, że psy chętniej podchodzą do osób, które widziały jako rozdające jedzenie innym ludziom. Nie wiadomo było jednak, czy wynika to ze zrozumienia relacji międzyludzkich, czy z prostej oceny większego prawdopodobieństwa otrzymania jedzenia.

Żeby sprawdzić, na ile psy rozumieją to co robimy, przeprowadzono eksperyment, w którym w ogóle nie używano jedzenia. Zamiast tego użyta była rolka taśmy, którą opiekun psa próbował wyjąć z pojemnika. W eksperymencie, pies obserwował jego właściciel bezskutecznie stara się otworzyć pojemnik z taśmą. Właściciel zwracał się o pomoc do osoby siedzącej w pobliżu. W części przypadków ta osoba pomagała właścicielowi psa w przytrzymaniu pojemnika, dzięki czemu mógł go otworzyć i wyjąć taśmę, w innych osoba ta odmawiała pomocy odwracając się.

Po tych sekwencji interakcji, osoba z eksperymentu i neutralny obserwator jednocześnie oferowały psu smakołyki. Jeśli smakołyki były oferowane przez osobę, która wcześniej pomogła właścicielowi, psy podchodziły po smakołyki w równym stopniu do niej i do obserwatora. Psy natomiast miały tendencję do unikania osoby, która nie pomogła właścicielowi i wolały wziąć smakołyk od obserwatora. Psy unikały więc osób, które zachowywały się negatywnie w stosunku do właściciela. (Fuijita, Kyoto University, 2015)

Wygląda więc na to, że psy są w stanie dokonywać oceny ludzkiej sytuacji społecznej bez znaczenia dla ich natychmiastowych korzyści. Pozostaje do zweryfikowania, w jakim stopniu w procesie rozumienia relacji mają też znaczenie gesty, mimika i emocje właściciela, w których odczytywaniu psy są ekspertami.

Kiedy psy słuchają ludzkiej mowy, korzystają z tych samych obszarów mózgu, z których korzystają ludzie słuchając ludzkiej mowy.

Nowe badania (Andics, Eötvös Loránd University in Budapest, 2016) pokazują, że mechanizmy mózgowe biorące udział w procesie rozumienia mowy ludzkiej są podobne u psów i ludzi.Do przekazywania informacji za pomocą mowy, ludzie wykorzystują zarówno słowa, jak i intonację, która wyraża emocję lub nawet zmienia znaczenie słów. W badaniu sprawdzano czy psy, próbując zrozumieć co człowiek próbuje im powiedzieć, również zwracają uwagę zarówno na treść słów, jak i intonację. Naukowcy mierzyli aktywność mózgu psów, podczas gdy psy słuchały nagrań swoich opiekunów wypowiadających różne kombinacje słów i używających różnej intonacji. Okazało się że psy, podobnie jak ludzie, zwracają uwagę zarówno na treść słów, jak i na intonację.

Psy wykorzystują lewą półkulę mózgu, starając się zrozumieć treść słowa i prawą półkulę mózgu, starając się zrozumieć intonację.

Wygląda na to, że psy są w unikalny sposób przystosowane do komunikowania się z człowiekiem i rozumienia ludzkiego języka w stopniu wyższym, niż dotychczas sądzono.

 

Hitomi Chijiiwa, Hika Kuroshima, Yusuke HoriJames R. Anderson, Kazuo Fujita, Dogs avoid people who behave negatively to their owner: third-party affective evaluation, Animal Behaviour, 2015, Vol. 106:123–127

A. Andics, A. Gábor, M. Gácsi, T. Faragó, D. Szabó, Á. Miklósi, Neural mechanisms for lexical processing in dogs, Science, Vol 30, Aug 2016

45 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page