top of page
Szukaj

Co właściwie oznacza „normalne” zachowanie psa?

Najnowsze badania Dog Aging Project, obejmujące ponad 43 tysiące psów, pokazują, że ponad 99% z nich ma problemy behawioralne o średniej lub dużej intensywności. Najczęściej dotyczą one problemów separacyjnych, agresji czy lęku.


Ale czy to oznacza, że większość psów „nie jest normalna”? A może to nasze oczekiwania wobec psów są nierealistyczne?


W wielu przypadkach uważamy problemowe zachowania psów za normę lub nawet ich nie dostrzegamy. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że psy już takie są - nerwowe, reaktywne, niesamodzielne. Czasami ciężko zobaczyć, co jest normą, a co sygnałem problemu.


„Normalny” pies to nie zawsze grzeczny, spokojny towarzysz, który idealnie dopasowuje się do naszego stylu życia. Pies może odczuwać lęk, stresować się zmianami, mieć trudności z zostawaniem samemu czy reagować niepokojem na gości.

Z drugiej strony czy jest normalne, że psy mają aż tak duże trudności w codziennym życiu? A może styl życia, do którego my ludzie jesteśmy przyzwyczajenie jest dla nich za trudny?


A jakie jest Wasze spojrzenie na „normalne” zachowanie psa?


Beaver, B. V. (2024). The prevalence of behavior problems in dogs in the United States. Journal of Veterinary Behavior, 63, Article 101769.

 
 

Comments


bottom of page