top of page
Szukaj

Czy pochwała może być ważniejsza niż smakołyki?

Zaktualizowano: 23 maj 2019Co jest dla psów ważniejsze - nagrody, czy relacja z opiekunem?

Można zastanawiać się, czy pies wykonuje polecenia dlatego, że dostaje za to nagrody, czy dlatego, że zależy mu na relacji z człowiekiem. Aby to sprawdzić przeprowadzono badania nad preferencjami psów i wyborami których dokonują.

Wyniki badania pokazują, że kiedy jest wybór między smakołykiem a pochwałą właściciela, psy doceniają je jednakowo, lub nawet wybierają pochwałę ponad smakołyk (Berns, Emory University, 2016).

W badaniu wzięło udział 13 psów, które nauczono kojarzyć określoną zabawkę ze smakołykiem, a inną z pochwałą. Następnie pokazywano psom zabawki jednocześnie mierząc poziom aktywności ich mózgów w reakcji na widok poszczególnych zabawek. W przypadku czterech psów ich mózg reagował silniej na widok zabawki kojarzoną z pochwałą, dziewięć psów wykazało podobne reakcje na zabawkę skojarzoną ze smakołykiem i na tę skojarzoną z pochwałą, dwa psy silniej reagowały na zabawkę skojarzoną ze smakołykiem.

Następnie przeprowadzono kolejny eksperyment - psy zostały umieszczone u w labiryncie w kształcie litery Y i mogły wybrać pójść ścieżką prowadzącą do ich właściciela, lub do miski z jedzeniem. Psy, których mózg poprzednio zareagował silniej na zabawkę symbolizującą pochwałę ich właściciela, teraz też wybierały ścieżkę, która prowadziła do ich właścicieli. Psy, których w poprzednim eksperymencie mózg zareagował silniej na zabawkę symbolizującą smakołyk, częściej wybierały ścieżkę do miski z jedzeniem.

Myśląc o motywach psów nie możemy ich ograniczać do nagród w postaci jedzenia. Relacja z opiekunem i jego pochwała może być dla psów równie, lub nawet bardziej motywująca.

 

Gregory Berns, How Dogs Love Us: A Neuroscientist and His Adopted Dog Decode the Canine Brain, New Harvest 2013
35 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page