top of page
Szukaj

Mieli mi obciąć jajka

Podsłuchałem, że za tydzień obetną mi jajka. To dlatego, że rzucam się na psy. Dosłownie, kiedy tylko zobaczyłem psa, nie mogłem się powstrzymać. Jakaś wściekłość mnie ogarniała - ciągnąłem z całej siły i szczekałem. A że jestem pitbulem… no może jamniko-pitbulem, to się wszyscy bali, bo nie wiedzieli co zrobię. A ja wcale nie chciałem pozabijać tych wszystkich psów. Chciałem tylko mieć jakiś szacun na dzielni, bo byłem tu zupełnie nowy. Dziwicie mi się? Jak już była możliwość, żebym się w końcu z tymi psami zapoznał, to się okazało, że całkiem nieźle sobie z nimi radzę. Mówią nawet, że jestem kulturalny i zrównoważony. I że wspaniały - nie zapominajmy. Nigdy pierwszy nie startuję do psa, chyba że jest jakaś spina, no to wiadomo, umiem sobie poradzić. A suczki to już w ogóle mogą ze mną robić co chcą - drzeć japę, warczeć, próbować ugryźć - olewam i idę dalej. Mam już sporo znajomych, spacery są fajne. Tylko te psy co łażą tuż pod moim domem i nawet się nie przedstawią mnie wkurzają. Im nie daruję. A jajka na razie mi jeszcze zostawią.


Decyzja o kastracji zawsze powinna być sprawą przemyślaną i indywidualną. Często kiedy pies jest w nowym środowisku, zwłaszcza kiedy jest młody, testosteron bardzo mu pomaga w pokonaniu niepewności i nawiązywaniu relacji.

Bywają przypadki, kiedy faktycznie wysoki testosteron jest przeszkodą, ale rzadko sam testosteron jest problemem. Zwykle problemy tkwią gdzie indziej a testosteron może podpowiadać strategie rozwiązywania problemów.

Po kastracji, wraz z testosteronem, spada pewność siebie psa. Problemy, które wynikały z lęku mogą się więc okazać znacznie większe, w dodatku w sposób nieodwracalny.

Jeśli pies ma stracić pewność siebie, łatwiejszą dla niego sytuacją będzie taka, w której ma znajome psy niż kiedy nie zna nikogo. W miarę możliwości, warto zadbać o dobre relacje z innymi psami i z ludźmi przed kastracją, niż myśleć, że kastracja rozwiąże wszystkie problemy.


Kastracja jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji i przeciwdziałania bezdomności, jednak nie jest to metoda obojętna dla równowagi emocjonalnej psa i dla jego zdrowia. Można postawić pytanie, dlaczego nie są powszechne inne skuteczne metody, (np. wazektomia), które nie naruszają równowagi hormonalnej psa.

126 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page