top of page
Szukaj

Węszenie podnosi poziom optymizmu psów

Możliwości węszenia i dokonywania samodzielnych wyborów wpływa korzystnie na dobrostan psów.



Wszyscy wiemy, że psy lubią węszyć. Okazuje się, że danie im możliwości znalezienia jedzenia podczas węszenia, poprawia ich samopoczucie i bardziej optymistycznie nastawia do życia.

Nowe badania naukowe przeprowadzone przez dr Charlotte Duranton (Ethodog) i dr Alexandrę Horowitz (Barnard College) wykazały, że psy zaangażowane w zadania nosa węchowe wyższy poziom optymizm niż psy biorące udział w ćwiczeniach posłuszeństwa.

Co ważne, obie aktywności obejmowały pozytywne wzmocnienia i przy użyciu jedzenia jako nagród . Różnica polega na tym, że w pracy węchowej pies ma możliwość swobodnego węszenia dokonywania samodzielnych wyborów.



PRZEBIEG BADANIA

W badaniu Duranton i Horowitz wykorzystano test optymizmu - zwany również błędem poznawczym. Psy na początku uczono, że miska w jednym miejscu zawsze zawiera pokarm, podczas gdy miska w innym miejscu zawsze jest pusta. Następnie testowano reakcje na pustą miskę umieszczoną w pośrodku, w równej odległości od pozostałych dwóch miejsc. Czas potrzebny psu na dotarcie do miski, odzwierciedlał poziom jego optymizmu co do tego, że znajdzie tam kawałek kurczaka.

W badaniu wzięło udział 20 dorosłych psów różnych ras, w tym owczarki australijskie, husky, cocker spaniele i inne rasy oraz mieszańce. Połowa psów wraz ze swoim opiekunem brała udział w zajęciach z węchowych, a druga połowa uczyla się chodzić z opiekunem przy nodze.

Psy brały udział w zajęciach grupowych z opiekunami (albo w węszeniu, albo w posłuszeństwie), a następnie opiekun ćwiczył z nimi raz w domu raz dziennie przez tydzień. Potem był drugi trening grupowy, a następnie drugi tydzień ćwiczeń w domu.

Wszystkie treningi były ustrukturyzowane, więc od początku do końca psy robiły postępy. Na przykład w nauce chodzenia przy nodze pies był początkowo nagradzany za wykonanie dwóch kroków z właścicielem, potem zwiększano dystans do dziesięciu kroków. W drugim tygodniu wprowadzano zmiany kierunków.

Podobnie, w grupie węszącej, psy zaczęły od znajdowania smakołyka w pudełku, a następnie w jednym z trzech pudełek. W drugim tygodniu pudełka zostały umieszczone na krzesłach lub dalej, tak by zadanie było trudniejsze.


REZULTATY

Na początku eksperymentu i po dwóch tygodniach ćwiczeń, każdy z psów wziął udział w teście optymizmu. Przed ćwiczeniami nie było różnic między dwiema grupami psów w tym teście.

Pod koniec dwóch tygodni czas dotarcia do testowej miski przez psy z grupy psów węszących było znacznie krótszy, natomiast w przypadku psów z grupy chodzenia przy nodze, był taki jak w poprzednim teście. To oznacza, że psy wykonujące zadania związane z węszeniem były bardziej optymistyczne.


WNIOSKI

Psy w obu grupach miały szansę zdobywania nagrody w postaci jedzenia, więc skąd ta różnica?

Jednym z powodów może być to, że w zadaniach związanych z węszeniem, psy mają duży wybór jeśli chodzi o to, co robią - mogą dowolnie i według własnego uznania poruszać się po pokoju i węszyć pudełka. W ten sposób samodzielnie podejmują decyzje i rozwiązują problemy, co sprawia, że są bardziej szczęśliwe.

Innym powodem może być sama możliwość węszenia. Węch jest dla psów najważniejszym zmysłem i ważne jest, aby zapewnić bogate środowisko, które pozwoli im z tego zmysłu korzystać.


Chcąc zadbać o dobrostan psa, warto zawsze pamiętać o daniu mu możliwości i okazji do węszenia. Jeszcze ważniejsze jest danie psu możliwości podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

 

Zazie Todd, PhD. Happy cats. Happy dogs. Thanks to science. Companion Animal Psychology


Duranton, C., & Horowitz, A. (2018). Let me sniff! Nosework induces positive judgment bias in pet dogs. Applied Animal Behaviour Science. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2018.12.009

380 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
bottom of page