top of page
Szukaj

Węszenie podnosi poziom optymizmu psów

Możliwości węszenia i dokonywania samodzielnych wyborów wpływa korzystnie na dobrostan psów.Wszyscy wiemy, że psy lubią węszyć. Okazuje się, że danie im możliwości znalezienia jedzenia podczas węszenia, poprawia ich samopoczucie i bardziej optymistycznie nastawia do życia.

Nowe badania naukowe przeprowadzone przez dr Charlotte Duranton (Ethodog) i dr Alexandrę Horowitz (Barnard College) wykazały, że psy zaangażowane w zadania nosa węchowe wyższy poziom optymizm niż psy biorące udział w ćwiczeniach posłuszeństwa.

Co ważne, obie aktywności obejmowały pozytywne wzmocnienia i przy użyciu jedzenia jako nagród . Różnica polega na tym, że w pracy węchowej pies ma możliwość swobodnego węszenia dokonywania samodzielnych wyborów.PRZEBIEG BADANIA

W badaniu Duranton i Horowitz wykorzystano test optymizmu - zwany również błędem poznawczym. Psy na początku uczono, że miska w jednym miejscu zawsze zawiera pokarm, podczas gdy miska w innym miejscu zawsze jest pusta. Następnie testowano reakcje na pustą miskę umieszczoną w pośrodku, w równej odległości od pozostałych dwóch miejsc. Czas potrzebny psu na dotarcie do miski, odzwierciedlał poziom jego optymizmu co do tego, że znajdzie tam kawałek kurczaka.

W badaniu wzięło udział 20 dorosłych psów różnych ras, w tym owczarki australijskie, husky, cocker spaniele i inne rasy oraz mieszańce. Połowa psów wraz ze swoim opiekunem brała udział w zajęciach z węchowych, a druga połowa uczyla się chodzić z opiekunem przy nodze.

Psy brały udział w zajęciach grupowych z opiekunami (albo w węszeniu, albo w posłuszeństwie), a następnie opiekun ćwiczył z nimi raz w domu raz dziennie przez tydzień. Potem był drugi trening grupowy, a następnie drugi tydzień ćwiczeń w domu.

Wszystkie treningi były ustrukturyzowane, więc od początku do końca psy robiły postępy. Na przykład w nauce chodzenia przy nodze pies był początkowo nagradzany za wykonanie dwóch kroków z właścicielem, potem zwiększano dystans do dziesięciu kroków. W drugim tygodniu wprowadzano zmiany kierunków.

Podobnie, w grupie węszącej, psy zaczęły od znajdowania smakołyka w pudełku, a następnie w jednym z trzech pudełek. W drugim tygodniu pudełka zostały umieszczone na krzesłach lub dalej, tak by zadanie było trudniejsze.


REZULTATY

Na początku eksperymentu i po dwóch tygodniach ćwiczeń, każdy z psów wziął udział w teście optymizmu. Przed ćwiczeniami nie było różnic między dwiema grupami psów w tym teście.

Pod koniec dwóch tygodni czas dotarcia do testowej miski przez psy z grupy psów węszących było znacznie krótszy, natomiast w przypadku psów z grupy chodzenia przy nodze, był taki jak w poprzednim teście. To oznacza, że psy wykonujące zadania związane z węszeniem były bardziej optymistyczne.


WNIOSKI

Psy w obu grupach miały szansę zdobywania nagrody w postaci jedzenia, więc skąd ta różnica?

Jednym z powodów może być to, że w zadaniach związanych z węszeniem, psy mają duży wybór jeśli chodzi o to, co robią - mogą dowolnie i według własnego uznania poruszać się po pokoju i węszyć pudełka. W ten sposób samodzielnie podejmują decyzje i rozwiązują problemy, co sprawia, że są bardziej szczęśliwe.

Innym powodem może być sama możliwość węszenia. Węch jest dla psów najważniejszym zmysłem i ważne jest, aby zapewnić bogate środowisko, które pozwoli im z tego zmysłu korzystać.


Chcąc zadbać o dobrostan psa, warto zawsze pamiętać o daniu mu możliwości i okazji do węszenia. Jeszcze ważniejsze jest danie psu możliwości podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

 

Zazie Todd, PhD. Happy cats. Happy dogs. Thanks to science. Companion Animal Psychology


Duranton, C., & Horowitz, A. (2018). Let me sniff! Nosework induces positive judgment bias in pet dogs. Applied Animal Behaviour Science. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2018.12.009

365 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page