Dlaczego robić zajęcia nosework, skoro pies przecież umie węszyć? Jest wiele powodów, dla których zajęcia nosework mogą pyć pożyteczne dla psów.
Po pierwsze część psów ma „przesterowane” niektóre zmysły - np. wzrok lub słuch. Wtedy pies na tych bodźcach za bardzo się skupia, co podnosi jego reaktywność. Często tworzy się wtedy błędne koło, ponieważ pies w stresie jest jeszcze bardziej wrażliwy na te bodźce. Skłonienie do większego skupienia na węchu i zwiększenie kompetencji w tym zakresie dobrze wtedy wpływa na równowagę emocjonalną psa.
Po drugie - dla części psów miejskie otoczenie jest zbyt trudne, by móc się skupić na węszeniu. Zbytnia ilość bodźców jest przytłaczająca. Wtedy ciekawe zadania węchowe w bezpiecznej przestrzeni bardzo się przydają.
Po trzecie - wielu psom brakuje pewności siebie i wtedy zaproponowanie im zajęć, w których są kompetentne bardzo je potrafi podbudować. A zadania węchowe to zadania, w których psy są bardziej kompetentne od ludzi, takie ćwiczenie potrafią wpływać na relację z opiekunem, bo w noseworku nie da się „wiedzieć lepiej” niż pies - trzeba nauczyć się słuchać.
Po czwarte - dla niektórych psów nauka cierpliwości i samokontroli bardzo się przydaje. Własnie samokontroli, a nie bycia kontrolowanym przez opiekuna. A tego właśnie, między innymi, uczy się pies wykonując zadania typu nosework.
Po piąte - część psów jest potrzebuje zadań i wyzwań życiowych. Wynika to najczęściej z uwarunkowań genetycznych związanych z typem rasy. Zadań i wyzwań bardziej złożonych i ciekawszych niż wykonywanie komend, ale zawierających możliwość współpracy z człowiekiem. Zadań mniej pobudzających niż bieganie za piłką.
Dla wielu psów zajęcia nosework potrafią być prawdziwą frajdą i satysfakcjonującym zajęciem wpływającym na nie dobroczynnie.
コメント