top of page
Szukaj

Po co komu nosework?


Dlaczego robić zajęcia nosework, skoro pies przecież umie węszyć? Jest wiele powodów, dla których zajęcia nosework mogą pyć pożyteczne dla psów.


Po pierwsze część psów ma „przesterowane” niektóre zmysły - np. wzrok lub słuch. Wtedy pies na tych bodźcach za bardzo się skupia, co podnosi jego reaktywność. Często tworzy się wtedy błędne koło, ponieważ pies w stresie jest jeszcze bardziej wrażliwy na te bodźce. Skłonienie do większego skupienia na węchu i zwiększenie kompetencji w tym zakresie dobrze wtedy wpływa na równowagę emocjonalną psa.


Po drugie - dla części psów miejskie otoczenie jest zbyt trudne, by móc się skupić na węszeniu. Zbytnia ilość bodźców jest przytłaczająca. Wtedy ciekawe zadania węchowe w bezpiecznej przestrzeni bardzo się przydają.


Po trzecie - wielu psom brakuje pewności siebie i wtedy zaproponowanie im zajęć, w których są kompetentne bardzo je potrafi podbudować. A zadania węchowe to zadania, w których psy są bardziej kompetentne od ludzi, takie ćwiczenie potrafią wpływać na relację z opiekunem, bo w noseworku nie da się „wiedzieć lepiej” niż pies - trzeba nauczyć się słuchać.


Po czwarte - dla niektórych psów nauka cierpliwości i samokontroli bardzo się przydaje. Własnie samokontroli, a nie bycia kontrolowanym przez opiekuna. A tego właśnie, między innymi, uczy się pies wykonując zadania typu nosework.


Po piąte - część psów jest potrzebuje zadań i wyzwań życiowych. Wynika to najczęściej z uwarunkowań genetycznych związanych z typem rasy. Zadań i wyzwań bardziej złożonych i ciekawszych niż wykonywanie komend, ale zawierających możliwość współpracy z człowiekiem. Zadań mniej pobudzających niż bieganie za piłką.


Dla wielu psów zajęcia nosework potrafią być prawdziwą frajdą i satysfakcjonującym zajęciem wpływającym na nie dobroczynnie.

130 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page