top of page
Szukaj

Strasznie ciągnąłem na smyczy

Strasznie ciągnąłem na smyczy. Nic nie pomagało - ani obroża półzaciskowa, ani smycz z amortyzatorem - dusiłem się, ale ciągnąłem. Były niby jakieś ćwiczenia z zatrzymywaniem się i nawet wiedziałem o co chodzi, ale dawałem radę tak iść tylko przez chwilę. Sam nie lubiłem tak ciągnąć, to nic przyjemnego, ale już się przyzwyczaiłem, że spacer polega na ciągnięciu. No a ze smyczy mnie nie spuszczali, bo nie wracałem. Po co miałbym wracać, skoro mnie zabierali do domu, a jak chciałem być z psami. Poszliśmy w końcu na kompromis. Dostałem dłuuuugą linkę treningową zamiast krótkiej smyczy. Obiecałem nie ciągnąć, ale za to mogę sobie swobodnie węszyć. No i mam naprawdę sporo kontaktów z kumplami. Spacery są teraz fajne. Fakt, że czasem dalej wyrywam do psów. Albo do suczek - kiedy widzę suczki, tracę zupełnie głowę. Mówią, że jak dorosnę to pewnie trochę zmądrzeję. No nie wiem, ja chyba już jestem przecież bardzo mądry.Ciągnięcie na smyczy może mieć wiele przyczyn. Może pies się niecierpliwi i chce się gdzieś dostać? Może jak najszybciej stara się uciec z nieprzyjemnego miejsca? A może jego poziom ogólnego napięcia jest zbyt wysoki i nie potrafi chodzić powoli? Kiedy zrozumiemy przyczynę ciąfnięcia na smyczy, łatwiej będzie sobie poradzić z tym zachowaniem. Ciągnięcie na smyczy to nie tylko problem dla opiekuna, ale symptom problemów psa.

Psy chodzą w innej dynamice niż człowiek, chcą zwykle podejść czy podbiec parę metrów szybciej, a potem zatrzymują się i węszą. Krótka smycz uniemożliwia im to i pojawia się frustracja napięcie. Często to własnie krótka smycz jest przyczyną ciągnięcia i sama zamiana smyczy na linkę treningową pozwala psu przestać ciągnąć.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku psów młodych, dynamicznych, oraz w przypadku większych psów, których tempo marszu jest wyższe.


Jeśli Wasz pies ciągnie na smyczy - spróbujcie mu dać na spacerach co najmniej parę metrów luzu i zobaczcie, czy to w dużej mierze nie rozwiąże problemu.


129 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page